הפקולטה למדעי המחשב, אוניברסיטת ת"א בשיתוף צ'ק פוינט

פרטי הפרוייקט

פרויקט:   בניין מדעי המחשב, אוני' ת"א
מיקום:     תל אביב
אדריכל:   קימל אשכולות אדריכלים
יזם:         אוניברסיטת ת"א
WAWA: ייעוץ והסמכה בניה ירוקה 5281
מבנה:     אקדמיה
שטח:      50,000 מ"ר

הקדמה

בנין הפקולטה למחשבים ממוקם בלב הקמפוס הגדול של אוניברסיטת תל אביב בלב צפון תל-אביב. המבנה מתוכנן באחד השטחים הפנויים האחרונים בקמפוס המיועדים לבניה, בסמיכות לבית הכנסת של הקמפוס שתוכנן על ידי MARIO BOTTA ובסמיכות לבניין הפקולטה להנדסה שתוכנן על ידי LOUIS KAHN.
הבניין משקף את מעורבות הסטודנטים והמרצים בקמפוס, באמצעות השקיפות המלאה של קומת הקרקע – המכניסה את החוץ פנימה עם תאורה טבעית מלאה, מגלה את ההתרחשויות שבפנים לעוברים ושבים וקוראת להם לקחת חלק בפעילויות שבמבנה.
קומות המשרדים מעל, עם מעטפת אטומה וכבדה, בעלת בידוד תרמי גבוה, מחופה בשכבת זיגוג מנותקת מקיר המבנה בעלת הדפס קרמי יחודי. שכבת זיגוג זו , ה"עוטפת את המבנה" משמשת כהצללה או חלונות לפי הענין, ומייצרת תחושה של אווריריות עדכנית עם דגש מיוחד על תכנון ירוק ובר קיימא.

אתגרים

השילוב בין פונקציות שונות הדורשות רמה שונה של אטימות – החל מאודיטוריום אטום דרך משרדים עם חילון ברמת הארה ואוורור כנדרש למשרדים, וכלה בפונקציות ציבוריות שקופות עם ויטרינות גדולות במיוחד מכל הצדדים, מייצר אתגר המשלב תכנון מעטפת בעלת ביצועים אנרגטיים גבוהים יחד עם החדרת אור טבעי למבנה כשמנגד אנחנו נדרשים למניעת סנוור בקומת המסד השקופה תוך כדי שמירה על עלויות סבירות.

ערך המוסף

• חדשנות – שימוש בהדפסה קרמית דיגיטלית של הזיגוג מאפשר גמישות עיצובית ודיוק ביצירת אפקט הפיקסליות של המעטפת. לעומת השיטה הקונבנציונאלית שהינה מוגבלת ויקרה יותר על מנת להגיע לאותו עיצוב ורסטילי.
• ניראות ייחודית – החיפוי הייחודי של זיגוג המבנה משדר אווריריות ועדכניות של תכנון מקיים ירוק המשתלב בסביבה ובעל ניראות מרשימה. בכך הינו תורם לעמידה ברמה האדריכלית הגבוהה המאפיינת את מבני האוניברסיטה סביב.

בידוד תרמי

  • מעטפת בעלת בידוד תרמי גבוה.
  • חזית חמישית – למבנה גג ירוק בעל שילוב של צמחיה ודק עץ לשימושם של הסטודנטים וכן מהווים בידוד תרמי.

תאורה טבעית

תאורה טבעית והצללה פאסיבית מובנית – הדפס קרמי יחודי ממוחשב של חיפוי הזיגוג, מהווה אלמנט הצללה מנותק, כאשר החלונות המשולבים במישור זיגוג זה הינם שקופים וניתנים לפתיחה לצורך החדרת אור ואוורור טבעים.

יעילות אנרגטית

  • שימוש במערכות איקלום יעילות מסוג VRF דירוג A .
  • שימוש בחיישני נוכחות לכיבוי אוטומטי של התאורה והמיזוג בכיתות ובמעבדות.

חסכון במים

איסוף מי מזגנים להשקיית הצמחיה בפיתוח.

טבע

העצים הקיימים באתר הם מוגנים ונשמרים. הם יוצרים צל על החזית המערבית של הבניין ואין צורך בהצללות נוספות.