הספריה הלאומית ירושלים – תחרות אדריכלית בינלאומית

פרטי הפרוייקט

שם פרויקט: הספריה הלאומית ירושלים
מיקום:       קרית מוסדות המימשל, ירושלים
אדריכל:     מייזליץ כסיף אדריכלים
יזם:          ממשלת ישראל
WAWA:   אדריכלות ירוקה, תחרות בינלאומית
מבנה:       מבנה ציבורי

הקדמה

מוסד הספריה הלאומית בירושלים הסמוך למוזיאון ישראל, ולמשרדי הממשל המרכזיים וקרית הממשלה מהווה את גולת הכותרת בריכוז, שימור ושימוש במשאב המרכזי של הידע והתרבות היהודי – הספר בקונטקסט עכשווי ועתידי.
החשיבות המובנת מאיליה של מוסד זה באה לידי ביטוי בהוצאת הפרויקט לתחרות בינלאומית פתוחה, לצד אדריכלים מובילים מוזמנים וביניהם הקבוצה בה היינו שותפים כיועצים לאדריכלות הירוקה.

אתגרים

  • לייצר מבנה המשלב את מסר השמירה על ערכי התרבות של העבר עם פנייה להווה ולעתיד.
  • לייצר מבנה עם פתיחות ויזואלית המשקפת את הנגישות המוחלטת של הציבור למורשת התרבותית והספרותית.
  • מתן פתרונות לנושאי אנרגיה כאשר החזית הארוכה והראשית חשופה לשמש המערבית באורך כ-160 מטר. כמו כן, לתת פתרונות לנושאי אנרגיה המבטיחים הוצאות תפעול נמוכות, כמתחייב במבני ציבור, כך שהמשאבים הכספים ישמשו בעיקר לתוכן של הספרייה.

ערך המוסף

• חיבור בין העבר להווה ולעתיד – פונקציונלית ומבנית.
• מבנה פורמלי של אבן אך בעל שקיפות מלאה.
• טכנולוגיות ירוקות מתקדמות המשרתות את המבנה והרעיון של הקיימות הפיסית המתחבר לקיימות הערכית והתרבותית שהספר מייצג.

חדשנות טכנולוגית

ספריה לאומית _0001_Layer 2

החשיבות והייחודיות של הפרויקט הביאה אותנו ליישום מקיף של טכנולוגיות ויישומים ירוקים ייחודים, ביניהם: חדשנות טכנולוגית בתחום ניצול אנרגיית השמש ע"י יישום THIN FILM – פנלים PV גמישים שיתאימו לתצורת "המנורה" הייחודית של גג הספרייה.

מערכת איקלום

מערכת איקלום דואלית שזוהי מערכת צינורות בחלל בין גג המבנה לפנלים. בצינורות עוברים מים מהמערכת הגיאותרמית בטמפרטורה של כ-17 מעלות, ובכך מקורר החלל מתחת לפנלים דבר המשפר את היעילות שלהם.
החלל מאוורר ע"י פתחים ובכך נמנעת צבירת חום בחלל זה.

מערכת "תקרות קרות" ( CHILLED CEILING)

מבוססת על מים קרים מיחידות מיזוג האוויר, אשר מתקררים קירור ראשוני במערכת הגיאותרמית. הלחות הנמוכה יחסית בירושלים מאפשרת שימוש יעיל במערכת זו לקירור החלל בקיץ ולחימום בחורף.

מסה תרמית

אולם הקריאה הרחב – 40 מטר- והגבוה, מייצר מפתח גדול ללא עמודים המחייב פתרון של גג קל. על מנת ליצר מסה תרמית, ללא המשקל של בטון, מתוכנן חיפוי התקרה בלוחות גבס + CPM – CHANGE PHASING MATERIAL, בעובי 12 מ"מ אך בעל תכונות של תקרת בטון בעובי 10 ס"מ.

שקיפות, אור וצל

ספריה לאומית _0002_Layer 1ספריה לאומית _0000_Layer 3

• חזיתות המבנה מסביב הינן קיר מסך שקוף לכל הגובה, המייצג את שקיפות הידע לעם ומאפשר תאורה טבעית מירבית בחלל הספריה.
• סביב כל היקף המבנה ישנה מערכת הצללות המרוחקת מקיר המסך 80 ס"מ המאפשרת את התאורה הטבעית בעומק החלל אך בה בעת מונעת קרינה שמש ישירה באולמות הקריאה.

קירור פסיבי

  •  תעלת / צינור נירוסטה ממוקם בחלק העליון של ההצללה לכל היקף המבנה מוביל את מי עיבוי המזגנים למערכת טפטפות מבוקרת המטפטפת על רפפת ההצללה. הרוח העוברת דרך הרפפות מתקררת ומקררת את הויטרינה של המבנה.
  • הספרים באחסון נדרשים לטמפרטורה של כ-17 מעלות כדי לשמור על איכותם לאורך זמן.
  • חללי האחסון ממוקמים במרתף בעלי קירות ורצפת בטון אטומים אך ללא בידוד תרמי כך שהמסה התרמית של הקירות אוגרת ומעבירה את טמפרטורת האדמה המתמדת שהינה כ-17. מצב המדמה את הקרירות השורה במערות עמוקות.