מודלים כלכליים וניתוח סיכונים 
 

רוב הבניינים הנבנים כיום בישראל נדרשים לעמוד בתקן בניה ירוקה. בנייה ירוקה מעודדת התחדשות, ומעודדת שילוב טכנולוגיות וגישות חדשות, היא נוגעת בתחומים רבים של התכנון, הביצוע והתפעול של המבנה.

השגת יעילות אנרגטית גבוהה יותר דורשת: תכנון קירות ומערכות זיגוג מבודדים יותר, שימוש באמצעים להחדרת אור טבעי ומניעת קרינה, או שימוש במערכות אנרגיה יעילות.

בשלב הביצוע נדרשים לעמוד בנהלי עבודה קפדניים יותר, להשתמש בחומרים ברמה גבוהה בעלי תו ירוק, חומרים ממוחזרים, וכו'.

הבניה הירוקה מייצרת מצד אחד פרויקטים איכותיים יותר אך מנגד גם מייצרת השלכות כלכליות ליזם ולרוכש. הניסיון המצטבר מצביע על תוספת עלות בניה של כ0.5%- 2% בפרויקטים ירוקים "רגילים", שיכולה לטפס עד ל- 5% או אף יותר בפרויקטים ירוקים בעלי הישגים בולטים. מנגד, הדייר מקבל מוצר בעל יתרונות מובהקים של חיסכון בעלויות האנרגיה והמים, חיסכון ויעילות בתחזוקה שוטפת יחד עם סביבת חיים בריאה יותר.

השלכות כלכליות אלה ניתנות לחישוב ומחייבות בחינה מתמדת של היישומים בפרויקט בהיבטים של כדאיות כלכלית (ניתוחי עלות תועלת), בחינת חלופות של פתרונות שונים, וכן בהשלכות שיווקיות ותמחירנות המשפיעים על מחיר ומכירות הדירה.

 

ניתוח עלות תועלת (Cost Benefit Analysis) של היישומים הירוקים היא שיטה אנליטית המסייעת בקבלת החלטות לביצוע או אי ביצוע של היישומים השונים, היא מהווה מפתח חשוב ליצירת כדאיות כלכלית הן ליזם והן לרוכש ועשויה להפוך את הבניה הירוקה מאלמנט כפוי המבוצע כתוצאה מדרישת הרשויות - לאלמנט רצוי אותו היזם מאמץ באופן מודע.

הניתוח משווה בין עלויות הפרויקט לעומת התועלות שהוא מייצר. במקרה של בנייה ירוקה, מוגדרת העלות כעלות העודפת של הבניין הירוק אל מול בניין רגיל בזמן הבנייה. התועלות מתייחסות הן לתועלות ישירות מהן נהנה יזם ומתפעל הבניין כתוצאה מחסכון במשאבים לאורך חיי הבניין, והן לתועלות עקיפות מהם נהנה רוכש הנכס או הסביבה.

 

המודל הכלכלי נוגע בהשלכות הנובעות מיישומים שונים הכרוכים בנ"ל

  • ניצול מקסימאלי של האנרגיה, המים והאוויר.
  • חיסכון באנרגיה.
  • חסכון במים.
  • בידוד אקוסטי ותרמי.
  • מערכות אנרגיה יעילות.
  • ניהול הביצוע .
 

כמו כן ניתן לקבל תובנות כמותיות להבנת הנושאים הבאים:

  • היתרונות כלכליים בסיסיים – הורדת עלויות האחזקה: אנרגיה, מים, בלאי וכו.
  • שיפור הבריאות, איכות החיים, והפרודוקטיביות (מחקרים מצביעים על עד 8%!))
  • שיפור תדמיתי – תיוג המבנה כירוק מאפשר בדרך כלל את העלאת מחיר הנכס, דמי השכירות (תוספת מחיר מקובלת היא כ- 5%) , מגביר את מהירות ביצוע העסקאות, וכן מהווה אלמנט חיובי בגיוס ושימור עובדים איכותיים .

לבנייה ירוקה יש פוטנציאל כלכלי גדול עבור היזם ועבור לקוח הקצה. המודלים הכלכליים לניתוחי עלות תועלת מאפשרים מימוש הפוטנציאל הזה.

 
 
 
x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.